Ugrás a fő tartalomra

Idén is meleg lesz a szállodákban, csak sokkal drágábban

A gazdaságban kicsit is tevékenykedők számára nem újdonság, hogy energiapiaci válság van. Néhány iparágat ez különösen érint, így pl. a szállodaipart. Talán nem meglepő, hogy a szállodák jelentős része nagy ingatlanban található, amelyben a vendégek elvárják, hogy meleg legyen. A gáz ára a fordulónap környékén van akinek 3-szorosára, van akinek 10-szeresére emelkedett idén. 

A láthatóság kedviért, ha valakinek évente 15 millió fortint a gázszámlája, akkor az jövőre:
- 3-szoros áremelkedés esetén 45 millió forint lesz, tehát napi 123.288 forint
- 10-szeres áremelkedés esetén 150 millió forint, tehát napi 410.959 forint.

Számoljunk egy 100 szobás szállodával.

1. A gáz költsége és csak a gáz költsége 1232.8 forint / szoba / nap, akár ki van adva, akár nincs.
2. A második esetben a gáz költsége és csak a gáz költsége 4109.6 forint / nap / szoba, akár ki van adva, akár nincs.

Ha a szálloda 60%-os kihasználtsággal megy (ami jelen válságos helyzetben nem rossz), akkor még tovább romlik az összkép:

1. A gáz költsége szobánként 2.055 forint / nap.
2. A gáz költsége 6.849 forint / nap.

Ez még csak a kezdet: nő az áram, a benzin és a papír ára is rohamtempóban, amelyek drágítják a tisztítószerek árát és a mosodai árakat is. 

Hogy 685 forint helyett 2.055 forint vagy 6.849 forint vagy a kettő között van a gáz ára szobánként még kigazdálkodható, ugyanakkor megjegyzendő, hogy ahogy drágul a benzin, úgy fog csökkenni az utazási hajlandóság is, ahogy az általános és jelentős árnövekedések is csökkentik az utazásra fordítható összegeket, hiszen az utazás nem alapvető szükséglet.




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A tökéletes vihar a turizmusban

Ma jelent meg egy újabb "dooms day" tanulmány, hogy sorra mondják le a rendezvényeket év végére és ez a veszteségek miatt újabb kb. 30.000 pályaelhagyót fog eredményezni. (Egyébként még többet is...) Újabb válság jöhet a turizmus-vendéglátásban | 24.hu A turizmus periodikus üzletág, a kereslet-kínálat év közben folyamatosan a szezonoknak megfelelően alakul. A téli hónapokban a november és a január, feburár a leggyengébb bevétel szempontjából, hagyományosan a december erős szokott lenni. Ebben az évben az is gyenge lesz.  A bevétel kieséshez tegyük mellé azt, hogy ekkor a legnagyobb a villamosenergia és gázköltség tipikusan. Hopsz, tökéletes vihar....

WiFi-t a vendégeknek

Nehéz feladat a WiFi szolgáltatás egy kisvárosban. Egy kisebb szállodában, ha sok vendég van, akkor a felhasználói élmény akár egészen rossz is lehet. Mondjuk 150 vendégből 50 youtube-ot néz, 50 meg letölt filmeket, a rendelkezésre álló sávszélesség arányosan oszlik. A legnagyobb baj még nem is ez, hanem a szállodán kívül álló okokból eredő vendég frusztráció. Lássunk egy példát. Minap megjegyzi a vendég, hogy tegnap igen gyors volt a net, ma pedig igen lassú. Első pánikot követően (nevezetesen, hogy már megint valami baj van a hálózattal), azért megvizsgáltuk a kérdést. Megmutatja, a letöltési sebessége 66,5 kb/s. Nos ez igen lassú... Kis gondolkodást követően tesztelés, minden teszt oldalon a letöltési sebesség 16-17 Mb/s. Ilyenkor már tudjuk, hogy a hiba ott van ahonnan letölt. Mit akar letölteni, kérdezzük. Filmet. Honnan? Német szerverről. Megnéztük a letöltési oldalt, hát éppen egy előző nap megjelent sorozat epizódjáról van szó. Mondani se kell, a német szerver túlterhelt volt,

Na ne. Tényleg?

Hosszú ideje írunk arról, hogy az idei piaci hatások hogyan fogják érinteni a szállodaipart. Ha sokan még csak most döbbennek erre rá, akkor érdemes a blogunkat olvasgatni :D Tetemes áremelésre kényszerül a szállodaipar (vg.hu) Egyébként a korábban sokszor megírt okokból a tetemes a várakozások szerint inkább 40-50% lesz. Sem a - sok helyen még csak most legalizálódó - bérköltség, sem az energiapiaci árak változása nem kíméli a szállodákat. A cikkben is emlegetett kb. közepes méretű szálloda esetén ezek együttes hatása 150-250 millió közé is tehető. Az napi 400.000 - 600.000. forint közötti költségnövekedés. Ha ezt levetítjük 60 szobára az kb. 10.000. forintot is elérheti / szoba / nap. Hogy is mondják sok helyen, sok szerencsét a szállodáknak!  Hogy ez miért nehéz, nos arra elég csak a keresleti görbe jellemzőit ismerni (erről hamarosan).